A lbunkkal kapcsolatos problmk ltalban nem tartoznak az letveszlyes betegsgek kz, de mivel testnknek ez a rsze viseli teljes testnk terht, a legkisebb baj is sok kellemetlensget okoz. A cukorbetegek semmikpp ne kezdjenek ngygytsba!
Br a betegsgek legnagyobb rsze a csontozattal kapcsolatos - mint pl. a helytelen cip viselse miatt kialakul kalapcsujj, btyk -, ezektl fggetlenl is kialakulhatnak lbainkon azok a betegsgek, melyek brgygyszati kezelst ignyelnek.
Tykszem
Az ujjakon kialakul elvltozsok kzl leggyakoribb a mindenki ltal ismert tykszem, amely inkbb az idsebb korosztlyt sjtja.
A lbujjak izletei felett, a 4-5. lbujjak sszefekv oldalain, nha a talp nyomsnak kitett terleteken kialakul, fjdalmas, fokozottan elszarusodott nvedk, melynek cscsa a mlybe hatol.
Keletkezsben a szk cip, a lbujjak egymshoz prseldse miatti csontdeformits jtszik szerepet. A tykszem a szervezet egyfle vdekezse: a kemnyebb br a csontot vdi az irritcitl. Ha a kt egyms melletti ujj sszefekv terletein alakul ki a kellemetlen elvltozs, "cskolz" tykszemekrl szoktak beszlni. Nem ritka, hogy ezek a jelentktelennek tn brkinvsek szinte elviselhetetlen szr-get fjdalmat okoznak. Kezelsk az esetek nagy rszben egyszer, a tykszemre helyezett gyr alak prnval s a tykszem megfaragsval megoldhat, ill. tykszem tapasszal, ecsetelvel javthat az llapot. Fontos a knyelmes, b cip viselse. Makacs esetekben szksg lehet mtti beavatkozsra.
Szemlcs
Sokszor gondoljk tykszemnek a lb klnbz terletein kialakul vrusos szemlcsket. Ezek okozja a human papilloma vrusok (HPV) kz tartozik. A 3-10 mm tmrj, egyetlen felszn, a krnyezetnl kemnyebb tapintat nvedk, a npessg 7-10 szzalknl fordul el. Az elzetes hmsrls behatolsi kapuknt szerepelhet. A talpon az izzads, felzs elsegti kialakulsukat. Leggyakrabban uszodk vizbl, kzs zuhanyzkbl "szerezhet be" a fertzs. Kezelse egyszernek tnik: erre a clra kifejlesztett ecsetelkkel, makacsabb esetekben brgygyszati rendelben vgzett folykony nitrognnel val fagyasztssal, esetleg lzeres vagy sebszi ton trtn eltvoltssal lehet segteni a gondon. Sajnos, brmilyen mdon tvoltjuk is el, nagy a kijuls eslye. Legjobb, ha az immunrendszer maga kpes megkzdeni a szervezetbe hatol vrussal. Vannak olyan, szjon t szedhet ksztmnyek, melyek ezt segtik el.
Krmbajok
A lbon egyre gyakrabban tallkozunk a krmket rint problmkkal. Ezek kzl leggyakoribb a gombs fertzs. Ennek hatsra a krmlemez megvastagodik, srgsan elsznezdik. Okozhatjk fonalas, sarjadz vagy penszgombk. Utbbiak fekets, vagy zldes sznt is klcsnzhetnek a megtmadott terletnek. Legtbbszr a br gombsodsa terjed t a krmkre, melyek aztn egymst is megfertzik. Ha a teljes krmlemez rintett, kezelse mr nem oldhat meg klsleg alkalmazott kencskkel vagy ecsetelkkel, de szjon t szedhet, erre a clra kifejlesztett tablettk alkalmasak a krmgomba gygytsra. A rgen kaphat gygyszerekkel szemben ezeknek mellkhatsai - megfelel alkalmazs mellett - elenyszek.
A krmmel kapcsolatos panaszok kztt kell megemlteni a bentt krm problmjt. Legtbbszr helytelen krmvgs kvetkeztsben alakul ki. Ha a krm sarkt tlzottan kivgjk, a lenvskor szrni kezdi a krm melletti szveteket. Ez a rendszeres irritci s esetleges fellfertzds miatt fjdalmass vlik, sokszor vladkozik, hosszabb fennlls esetn pedig ezen a terleten a szvetek burjnzsra is szmtani lehet. Gygytsa - a gyullads cskkentse utn - gyakran csak sebszi beavatkozssal lehetsges. A vgleges gygyulshoz meg kell tanulni a helyes krmvgsi technikt.
Figyelmeztets cukorbetegeknek!
Ha n cukorbeteg, semmikppen ne kezdjen sajt maga a lbproblmi kezelshez. A diabteszes vagy rszkletes lbon elfordul, a cikkben emltett panaszok hzilagos kezelse nyomn lbgangrna vagy letveszlyes fertzs is kialakulhat. Brmilyen lbgondja tmad, mindenkppen forduljon kezelorvoshoz vagy sebszhez!